Kuidas mõjutab rauasisaldus organismis vaktsineerimist?

Vere rauasisaldus on oluline, kui on plaan end vaktsineerida. Euroopa Hematoloogia Assotsiatsiooni 12. veebruari 2021. aasta teadaandes soovitatakse rauavaegusaneemiaga (DDA) patsientidel kompenseerida enne Covid-19 vastu vaktsineerimist rauapuudus. Rahvusvaheline ekspertide rühm tugines oma soovitustes nii kliinilistele aruannetele kui ka prekliinilistele teadusuuringutele [viide] https://ehaweb.org/covid-19/eha-statement-on-covid-19-vaccines

Uuringud on näidanud, et piisav rauasisaldus vereseerumis tagab lümfotsüütide toimimise [viide] Frost, J.N., Tiong Kit Tan, T.K., Abbas, M., Fleming M.D., Lewis, M.C., Drakesmith, H. (2021) Hepcidin-Mediated Hypoferremia Disrupts Immune Responses to Vaccination and Infection. Med 2, 164 – 79 https://doi.org/10.1016/j.medj.2020.10.004 , tādējādi arī veicinot vakcīnas efektivitātes uzlabošanos , aidates sellega kaasa ka vaktsiini tõhususe suurenemisele [viide] Stoffel NU, Uyoga, M.A., Mutuku, F.M., et al (2020). Iron Deficiency Anemia at Time of Vaccination Predicts Decreased Vaccine Response and Iron Supplementation at Time of Vaccination Increases Humoral Vaccine Response: A Birth Cohort Study and a Randomized Trial Follow-Up Study in Kenyan Infants. Front. Immunol. 11:1313. https://doi: 10.3389/fimmu.2020.01313. .

Mis juhtub, kui vaktsineerimise ajal on organismi rauasisaldus väike?

covid vaccine need ferum

Ebapiisav rauasisaldus vereseerumis võib põhjustada vaktsiini tõhususe vähenemist, sest madala raua taseme tõttu väheneb organismis mitokondrite toimimine ja antikehade tootmine ning seetõttu häirub vastureaktsioon lümfotsüütides. Just need reaktsioonid on vajalikud adaptiivse immuunsuse soodustamiseks ja organismi kaitsevõime parandamiseks, mis suurendab vaktsiini toimet.

Seetõttu on enne vaktsineerimist oluline tagada vereseerumi normaalne rauasisaldus!

Millised on Covid-19 nakkuse riskid rasedate naiste jaoks?

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koondatud uuringud näitavad, et Covid-19 nakkusega nakatunud rasedatel naistel on suurem oht haiguse raske kulu ja tüsistuste tekkimisele, kui võrrelda samas vanuses naistega, kes ei ole rasedad.

Kõige sagedamini täheldatakse raseduse hilises staadiumis tüsistusi, mille hulgas on:

 • ligikaudu 5 korda suurem haiguse keskmise ja raske kulu oht;
 • ligikaudu 1,5 korda suurem tõenäosus intensiivravi vajadusele;
 • ligikaudu kaks korda suurem vajadus hingamisaparaadi kasutamiseks;
 • kaks kuni kolm korda suurem enneaegse sünnituse ja loote hukkumise oht ning tõenäosus, et laps vajab intensiivravi; [viide] Stoffel NU, Uyoga, M.A., Mutuku, F.M., et al (2020). Iron Deficiency Anemia at Time of Vaccination Predicts Decreased Vaccine Response and Iron Supplementation at Time of Vaccination Increases Humoral Vaccine Response: A Birth Cohort Study and a Randomized Trial Follow-Up Study in Kenyan Infants. Front. Immunol. 11:1313. https://doi: 10.3389/fimmu.2020.01313.
 • Kas vaktsineerida võib ka raseduse ajal?

  Jah, Covid-19 nakkuse vastu võib vaktsineerida raseduse mis tahes etapis. Uuringud on näidanud, et vaktsiin ei avalda kehale kahjulikku toimet mitte üheski raseduse trimestris ega mõjuta viljakust raseduse planeerimise ajal.

  Richter FerroBIO® on naturaalset heemset rauda sisaldav looduslik toidulisand, mis võimaldab saavutada raua ja hemoglobiini soovitatava taseme kiiremini ning seejuures ebameeldivaid kõrvaltoimeid praktiliselt ei esine.

  Kui otsid selle teema kohta lisateavet, soovitame pöörduda oma perearsti või günekoloogi poole ning uurida usaldusväärseid teabeallikaid:

  1. Richter FerroBIO® Facebooki konto
  2. https://ehaweb.org/covid-19/eha-statement-on-covid-19-vaccines
  3. https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/coronavirus-covid-19-pregnancy-and-womens-health/covid-19-vaccines-and-pregnancy/covid-19-vaccines-pregnancy-and-breastfeeding/


  icon

  Veebisaiti RichterFerroBio.ee kasutades nõustute te küpsiste kasutamisega vastavalt meie privaatsuspõhimõtetele.

  Nõustun